Emzirme Döneminde Beslenme & Emzirme Danışmanlığı

4. trimestire hoşgeldiniz! Emzirme döneminde bebeğiniz hala anne sütü aracılığıyla sizin vücudunuzdan besleniyor. Kaliteli ve bol bir süt üretimi de annenin sağlıklı beslenmesinden geçiyor fakat uykusuzluk çekerken ve elleriniz sürekli doluyken (tatlı minik bir bebekle) beslenmeyi düzenlemek çok da kolay olmuyor. Bir de üzerine “Ne yersem sütüm olur, ne yersem bebeğe gaz yapar?” gibi sorular ekleniyor. İnternetten yan komşunuza kadar herkesin bu konuda farklı bir fikri varken doğru ve yanlış birbirine karışıyor, biliyorum.

Peki sütünüz gerçekten az mı? Eğer azsa fazla beslenmek veya süt artırdığı düşünülen besinleri tüketmek gerçekten işe yarar mı? Kaliteli bir süt üretimi için emzirme döneminde beslenme nasıl olmalı? Gaz yapma ihtimali yüksek olanbesinleri tüketmekten kaçınmak bebeğin gazını engeller mi? İşte bu noktada kadın ve çocuk sağlığı alanında uzman bir diyetisyen hem de bir emzirme danışmanı olarak konuyu daha geniş bir perspektif ile inceliyor, sorunlarınızı kulaktan dolma yöntemlerle değil bilimsel bir bakış açısı ile çözüme ulaştırıyorum.

Sütün yanı sıra doğum kiloları da bu dönemin sıklıkla konuştuğumuz bir diğer konusu. Bebeğinizle birlikte gelen yeni düzeninize alıştığınız zaman kilo konusu da birlikte aşabileceğimiz bir durum. Bebeğinizle ilgileniyor olmak gebelikten önceki kıyafetlerinize veda etmek anlamına gelmiyor! Emzirirken de kolayca kilo verebilirsiniz. Amacımız süt kalitesini ve miktarını artırırken gereksiz kalori alımınızı önlemek. Böylece siz incelirken bebeğinize en optimal sütü sağladığınızdan emin olursunuz.

Ele aldığımız konulardan bazıları:

⦁ Emzirmeyle artan enerji ihtiyacına uygun sağlıklı beslenmek
⦁ Bebekte oluşan alerji ile birlikte emziren annenin beslenmesini düzenlemek (İnek sütü protein alerjisi, yumurta alerjisi vb..)
⦁ Doğum kilolarını sağlıklı vermek
⦁ Emzirme ile ilgili sorunlar
⦁ Yetersiz süt üretimi
⦁ Aşırı süt üretimi
⦁ “Uykucu bebekler”
⦁ Acılı / ağrılı emzirme
⦁ Memeye yerleşememe problemleri
⦁ Gaz

Diyetisyen olduktan sonra İngiltere’de, King’s College London’da Kadın ve Çocuk Sağlığı üzerine uzmanlığımı tamamlayıp emzirme danışmanlığı sertifikamı aldım ve sizler gibi pek çok anne ile çalıştım. Siz de bu konuda profesyonel bir yardım almak isterseniz buraya tıklayarak benimle iletişime geçebilir, randevu talep edebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Beslenme