Gebelik Döneminde Beslenme

Belki o güzel haberi aldınız, belki de gebeliğe hazırlanıyorsunuz. Kendinizi ve bebeğinizi nasıl beslemelisiniz? Gebelik döneminde beslenme neden çok kritik? Gelin birlikte inceleyelim. Anne karnı mucizevi bir ortam. Son 20 yılda bilim dünyası çok kritik bir şey keşfetti ve adına “Gelişimsel programlama teorisi” dendi. Bu teoriye göre ilk 1000 günde, yani anne karnında geçen 9 ay ve doğum sonrası 2 sene, bir bebeğin ileriki sağlığı çok büyük oranda şekilleniyor. Bu dönemde bebeklerin tüm organları çok hızlı büyüyor. Örneğin beyinde her 1 saniyede 1.000.000 yeni bağlantı kuruluyor.

Tüm bunlar için tabii ki beslenme gerekiyor ve bebek hep anneden besleniyor. Doğuma kadar plasenta, doğumdan sonra anne sütü! Eğer anne olması gerektiği gibi beslenmiyorsa veya çok fazla kilo alıyorsa, bebek de ona göre programlanıyor ve obezite, tansiyon, diyabet, kalp hastalığı gibi pek çok hastalığa yakalanma riski artıyor. Yani bu dönemde sağlıklı beslenmeyi öğrenmeniz, bebeğiniz için yapabileceğiniz en büyük yatırım.

“İki canlıyım, bebeğimi besleyebilmek için gbelikte daha fazla yemem gerek” düşüncesi, gebelik döneminde beslenmeye dair çok ama çok eskide kalmış bir düşünce. Artık biliyoruz ki bebeği en iyi şekilde besleyebilmek için gereken şey büyük porsiyonlar yerine kaliteli besinler tüketmek. Gebeliğinizi sağlıklı geçirmek istiyor olabilirsiniz veya belki ideal kilonuzdan fazla bir kilo ile hamile kaldınız. Hiçbir şey için geç değil, İlk 1000 günün daha çok başındasınız. Bu süreçte size ve bebeğinize destek olabilirim.

Ele aldığımız konulardan bazıları:

  • Gebelik döneminde sağlıklı beslenme
  • Gebelikte sağlıklı ve optimal kilo alımı ve kilo yönetimi,
  • Aşerme, tatlı krizleri ve tiksinmeyi yönetebilmek,
  • Gebelik şekeri ve insülin direnci ile başa çıkmak,
  • Tüm gebelik boyunca sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürebilmek,
  • Mide bulantılarını kontrol altına almak ve bebeği en iyi şekilde beslemeye devam etmek,
  • Reflü ve mide yanmalarını hafifletmek,
  • Bu dönemde sıklıkla görülen kabızlığı azaltmak.
Emzirme Döneminde Kilo Verme